PORTAL EDUKACYJNY DLA PACJENTÓW · TREŚCI NIE ZASTĘPUJĄ KONSULTACJI LEKARSKIEJ
Apteki i ceny

Medyczna marihuana za 20 kilka złotych za gram? Sprawdzamy krótkie daty

Medyczna marihuana w promocji: datowane ceny Aurora 27% i 29%, krótkie terminy oraz to, co naprawdę wiadomo o zastosowaniach i korzyściach terapii.

Opracowanie redakcyjne Cannabis Pacjent8 min czytania

Takie ceny pojawiają się, ale nie są cennikiem na jutro

W dniu 3 października 2026 r. na GdziePoLek karta Aurora THC 27%, CBD <1% pokazywała opakowanie 10 g od 239,90 zł, czyli od 23,99 zł za gram po podzieleniu ceny opakowania przez 10. Na karcie Aurora THC 29%, CBD <1% widniało 10 g od 290,00 zł, czyli od 29,00 zł/g. Są to najniższe ceny prezentowane przez serwis przy tych kartach w chwili sprawdzenia, a nie gwarantowana cena konkretnej odmiany w aptece obok Ciebie. Sprawdź aktualną kartę 27% i kartę 29%.

W ofertach aptek widać też pozycje oznaczone jako „krótkie daty ważności”. Przykładowo podczas tej samej kontroli lista Aurora 27% w Warszawie pokazywała cenę 25,90 zł/g z datą 31 stycznia 2027 r. przy jednej z aptek. Karta grupuje kilka odmian, więc z samego wiersza z ceną nie wolno wywnioskować, że dotyczy Black Jelly lub Electric Honeydew. Szczegóły trzeba potwierdzić w aptece. Takich ofert nie należy przedstawiać jako stałej ceny ani dowodu na dostępność w całej Polsce.

Co daje pacjentowi niższa cena w aptece?

Jeżeli produkt z recepty jest rzeczywiście dostępny taniej, korzyść finansowa jest konkretna: 239,90 zł za 10 g to 23,99 zł/g. Przy tej samej ilości różnicę względem zwykłej ceny można policzyć przed zakupem. Oszczędność ma jednak sens tylko wtedy, gdy produkt odpowiada zaleceniu lekarza, a termin ważności pozwala użyć go zgodnie z planem. Nie zwiększaj ilości ani nie zmieniaj dawkowania dla samej promocji.

Druga praktyczna korzyść to zakup leku z recepty w aptece: możesz potwierdzić nazwę, zawartość THC/CBD, partię, datę i warunki przechowywania u farmaceuty. GIF przypomina o kontroli jakości surowca i właściwym opakowaniu leku recepturowego. Nie oznacza to, że wygląd lub zapach każdego opakowania będzie identyczny ani że produkt w promocji jest klinicznie lepszy. Przeczytaj anonimową historię pacjenta, dla którego przewidywalność apteki ma znaczenie.

Medyczne zastosowanie: gdzie badania pokazują możliwą korzyść?

Konopie i leki zawierające kannabinoidy są badane w różnych objawach, ale wyniki dotyczą konkretnych preparatów i grup pacjentów. W przeglądzie AHRQ z 2025 r. u części dorosłych z bólem przewlekłym, przede wszystkim neuropatycznym, wybrane preparaty wiązały się z niewielką, krótkoterminową poprawą nasilenia bólu. Z kolei aktualizacja Cochrane z 2026 r. oceniła dowody dla bólu neuropatycznego jako niepewne i nie wykazała jasnej korzyści dla preparatów z przewagą THC. To ważne ograniczenie, zwłaszcza gdy oglądasz susz 27% lub 29% THC.

Inny przykład to spastyczność w stwardnieniu rozsianym. Przegląd Cochrane wskazuje możliwą poprawę odczuwanej spastyczności w krótkim okresie, głównie przy badanym aerozolu THC/CBD (nabiximols). Nie jest to dowód, że susz Aurora 27% czy 29% przyniesie taki sam efekt. Jeśli leczysz ból, problemy ze snem lub inne objawy, warto z lekarzem ustalić konkretny cel i sposób oceny: czy zmienia się nasilenie objawu, codzienne funkcjonowanie i tolerancja leczenia. Zobacz więcej o ograniczeniach badań nad bólem oraz o spastyczności w SM.

Indica, sativa czy hybryda — jak wybrać przy konkretnej dolegliwości?

W opisach odmian spotkasz określenia indica, sativa i hybryda. Pomagają rozpoznać język rynku, ale nie są medyczną receptą na sen, ból lub inne schorzenie. Analiza składu komercyjnych produktów wykazała, że takie etykiety nie odzwierciedlały konsekwentnie ich profilu chemicznego. Nie da się więc uczciwie stwierdzić, że każda indica uspokoi, a każda sativa pobudzi.

Podobnie niższy procent THC nie znaczy automatycznie „lipa”, a wysoki procent lub znana marka nie gwarantują dobrego dopasowania. Nasz anonimowy rozmówca nazywa Aurorę i Cantourage „top quality”. To jego osobista ocena, nie niezależny ranking marek, gwarancja jakości każdej partii ani obietnica efektu. Przy wyborze sprawdź dokładny produkt, stężenie THC i CBD, termin i zgodność z receptą. Health Canada przypomina, że większa ilość THC lub CBD może zwiększać ryzyko działań niepożądanych; znaczenie ma też sytuacja konkretnej osoby.

Różne objawy wymagają indywidualnej oceny, a nie prostego przypisania „jedna choroba = jeden rodzaj konopi”. Lekarz i pacjent mogą ustalić cel terapii, sprawdzać korzyści oraz tolerancję i w razie potrzeby skorygować plan. Możliwe, że znajdziesz produkt lepiej dopasowany do swoich potrzeb, ale nie każdy pacjent odniesie korzyść i nie należy obiecywać, że „każdy znajdzie coś dla siebie”. Zobacz, jak przygotować się do rozmowy o kwalifikacji.

Black Jelly, Electric Honeydew i procent THC: gdzie łatwo o pomyłkę?

Na sprawdzonej karcie Aurora 27% widać m.in. nazwy Black Jelly i Electric Honeydew. Black Jelly pojawia się również w wynikach karty Aurora 29%. Electric Honeydew nie potwierdziliśmy na sprawdzonej karcie 29%. To dobry przykład, dlaczego popularna nazwa odmiany nie zastępuje pełnej identyfikacji produktu. Zapisz producenta, nazwę surowca, deklarowane THC i CBD, wielkość opakowania oraz dokładną odmianę z oferty.

Nie wybieraj samodzielnie 29% zamiast 27% dlatego, że wariant jest tańszy albo brzmi podobnie. Jeśli oferta różni się od recepty lub zalecenia, zapytaj farmaceutę i lekarza, czy możliwa jest realizacja lub zmiana planu. Nasza baza odmian pomaga porównać nazwy i producentów, lecz nie pokazuje stanów magazynowych na żywo.

Co oznacza „krótki termin” i czy niższa cena znaczy gorszą jakość?

„Krótka data” oznacza, że do terminu ważności zostało mniej czasu niż przy innych partiach. Sama obniżka nie dowodzi gorszej jakości produktu w ważnym terminie, lecz nie pozwala też założyć, że produkt zachowa właściwości po upływie daty. Data na opakowaniu, warunki przechowywania, opakowanie apteczne i zalecony czas stosowania mają znaczenie. Serwis pacjent.gov.pl zaleca sprawdzać datę i warunki przechowywania leków.

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że przygotowanie leku recepturowego z surowca konopnego wymaga kontroli jakości surowca oraz odpowiedniego opakowania i oznakowania. O rzeczywistą datę ważności wydawanego leku i sposób przechowywania pytaj farmaceutę — zwłaszcza gdy widzisz cenę powiązaną z krótkim terminem. Porównania „jakość jak w coffeeshopie” nie da się rzetelnie wywieść z procentu THC, ceny ani kraju firmy. Przeczytaj komunikat GIF.

Import z Niemiec, Kanady czy Portugalii — co naprawdę mówi etykieta?

Na rynku działają firmy z międzynarodowymi łańcuchami dostaw. Przykładowo Tilray opisuje działalność produkcyjną w Portugalii i Niemczech oraz korzenie w Kanadzie. Nie wynika z tego jednak, że każda konkretna partia w polskiej aptece została wyhodowana w jednym z tych państw. Siedziba marki, miejsce uprawy, miejsce przetwarzania i kierunek wysyłki to różne informacje. Zobacz informację producenta o jego zakładach.

Jeśli pochodzenie jest dla Ciebie ważne, zapytaj farmaceutę o dane konkretnego produktu i partii. Kraj importu ani skojarzenie z holenderskim coffeeshopem nie są miarą dopasowania surowca do Twoich zaleceń.

Pięć pytań do apteki przed rezerwacją lub dojazdem

  1. Czy macie dokładnie produkt z mojej recepty: producenta, THC/CBD i postać?
  2. Jaka odmiana i numer partii są obecnie dostępne? Czy cena dotyczy tej odmiany?
  3. Ile kosztuje całe opakowanie, ile to wychodzi za gram i czy apteka może wydać inną ilość?
  4. Jaki jest termin ważności tej partii oraz termin ważności leku po przygotowaniu w aptece?
  5. Czy produkt można zarezerwować i do kiedy apteka utrzyma rezerwację?

Przykład obliczenia: 239,90 zł za 10 g to 23,99 zł/g. Jeśli cena 25,90 zł/g dotyczy opakowania 10 g, jego koszt wyniósłby 259 zł; najpierw potwierdź jednak, czy apteka sprzedaje właśnie taką ilość i czy podana cena obejmuje wydanie leku. Przeczytaj przewodnik po kosztach terapii oraz instrukcję sprawdzania dostępności.

Kiedy okazja nie jest okazją?

Niska cena niewiele pomaga, jeśli do ważnego terminu nie zdążysz wykorzystać produktu zgodnie z zaleceniem, apteka ma inną odmianę niż oczekiwana albo trzeba ponieść duży koszt dojazdu. Nie kupuj zapasu tylko dlatego, że cena chwilowo spadła. Nie stosuj leku po upływie wskazanego terminu i nie zmieniaj dawkowania, by „zdążyć” przed datą ważności. Wątpliwości o konkretną partię rozstrzygnij z farmaceutą, a zmianę terapii — z lekarzem.

Najuczciwszy wniosek brzmi: oferty za 20 kilka złotych za gram można znaleźć, ale są lokalne, zmienne i wymagają potwierdzenia produktu oraz daty. Ten artykuł opisuje stan kart sprawdzonych 3 października 2026 r.; nie prowadzi sprzedaży ani monitoringu cen na żywo.

Najczęstsze pytania

Czy Aurora Black Jelly zawsze ma 27% THC?

Nie zakładaj tego na podstawie nazwy. Podczas kontroli Black Jelly widniał przy kartach Aurora 27% i 29%. W aptece podaj pełną nazwę produktu z recepty i poproś o potwierdzenie parametrów.

Czy Electric Honeydew ma 29% THC?

Na sprawdzonej karcie GdziePoLek Electric Honeydew występował przy Aurora 27%. Nie potwierdziliśmy go przy 29%; zapytaj aptekę o konkretną partię, jeśli widzisz inne oznaczenie.

Czy lek z krótkim terminem można używać po dacie?

Nie przyjmuj takiego założenia. Sprawdź datę na wydanym opakowaniu i instrukcję od farmaceuty. Nie planuj wykorzystania produktu po upływie terminu.

Czy susz 29% THC w promocji działa lepiej niż 27%?

Sam procent THC ani obniżona cena nie przewidują korzyści dla konkretnej osoby. Badania różnych leków z kannabinoidami nie są porównaniem tych dwóch aptecznych wariantów. Dobór i ocenę terapii omów z lekarzem, a produkt z recepty potwierdź w aptece.

Czy każdy znajdzie coś dla siebie?

W aptecznej ofercie są produkty o różnym składzie i mocy, więc z lekarzem można rozważyć więcej niż jedną opcję. Nie ma jednak pewności, że dla każdej osoby znajdzie się skuteczny i dobrze tolerowany produkt. Sama etykieta indica, sativa lub hybryda nie rozstrzyga wyboru.